EDRA

Estonian Drag Racing Association

Lahedaid fakte

Foto: Airi Laksberg (Sindrinahk Pic)

* Drag racing (kiirendussport) on maailma kõige kiirem ja kõige lärmakam spordiala.
* Kõige võimsamatel, Top Fuel klassi masinatel, on üle 8000 hobujõu, mis on ligi 40 korda rohkem, kui tavalisel igapäevasõidukil. 1000 jalase võstlusdistantsi läbivad nad paigaltstardist vähem, kui nelja sekundiga.
* Eesti võimsamad kiirendusautod suudavad teha ligi 1500 hobujõudu. See on umbes 9 korda rohkem, kui tavalisel tänavaliikuril. Veerandmiiline distants läbitakse 8-9 sekundiga.
* Top Fuel Dragster kiirendab nullist kuni 100 miilini tunnis 0.8 sekundiga. Umbes 11 sekundit kiiremini, kui seda teeb tehasest välja veerenud Porsche 911 Turbo
* Top Fuel Dragsteri mootori elueaks täispööretel, on ette nähtud vaid 900 pööret. Seda koos stardieelse rehvisoojendusega.
* Kui kõik Top Fuel Dragsteri ostuga kaasnevad kulud on kaetud. Kui meeskond töötaks tasuta ning midagi ei purune, maksab endiselt üks, 402 meetrit pikk sõit selle masinaga 1000$ sekundis.
* Top Fuel Dragster saavutab paigaltstardist kiiruse üle 450 km/h veel enne, kui Sina oled jõudnud selle lause lugemisega lõpule.
* Top Fuel Dragster, Top Fuel Funny Car, Super Twin Top Fule Bike ja Top Fuel Bike kasutavad kütusena nitrometaani, mida nimetatakse ka vedelaks dünamiidiks.
* Nitometaan põleb kollase leegiga. Vaatemängulised valged leegid väljalasketorude kohal on põlev vesinik, mis on õhus olevast veeaurust eraldatud. Seega, mida suurem õhuniiskus, seda võimsamad leegid.