EDRA

Estonian Drag Racing Association

Pealtvaatajale

Foto: Airi Laksberg (Sindrinahk Pic)

Kui oled äsja tutvust teinud selle spordialaga, loe läbi ja jäta meelde mõned näpunäited, mis puudutavad kiirendusvõistlusi just pealtvaataja seisukohast.

– Enne võistlusele tulekut, tee pisut kodutööd. Uuri kes sõidavad, millised on võistlusklassid jne. See teeb võistluse jälgimise Sinu jaoks palju huvitavamaks.
– Ära tule võistlusele jooma ja läbustama. Esiteks ei saa Sa sellises olekus võistlusest midagi aru. Lisaks võid sa ära rikkuda nii enda, kui ka mõne teise pealtvaataja toreda võistluse.
– Kuna kiirendusvõistluse toimumise üheks eelduseks on ilus ilm, siis kindlasti tuleb tarbida palju vedelikke, et päev päikese käes tervisele ei hakkaks. Kindlasti ära võta jooki võistlusele kaasa klaaspudelis. See korjatakse pääslas Sinu käest igal juhul ära. Nimelt kujutab purunenud klaaspudel ohtu võistlusauto rehvidele. Lisaks sellele, on seda killuhunnikut kehva hiljem koristada.
– Hoia lastel silm peal. Võistlusala on alati kindlalt aedadega piiratud, aga teades laste aktiivsust, on nad võimelised hetkega, ka kõige kitsamast aiapraost läbi pugema. Ka tuleks lastele regulaarselt vedelikke pakkuda. Laps ei pruugi ise tunnetada, et tervisega midagi juhtuma hakkab.
– Prügi jaoks kasuta prügikaste. Esiteks pole seda laga ilus vaadata, teiseks kannab tuul, maha vistaud prügi ja joogitopsid võistlusrajale. Sa ju ei taha, et Sinu näpu vahelt pudenenud papist taldrik põhjustab järjekordse võistlusseisaku?
– Kasuta kuulmiskaitseid. Drag Racing on maailma kõige lärmakam sport. Ei ole mingi häbiasi kanda müraklappe või kõrvatroppe, võistlust jälgides.
– Ära võta võistlusele kaasa koduloomi. Nagu mainisime, ületab mõnede klasside sõitude ajal, müratase isegi inimese valulävi. Loomade kuulmine on aga inimese omast kordades tundlikum. Kujutage siis ise ette, kui valus temal võib seal raja kõrval olla.
– Turvalisuse huvides, vihmaga ja ka märgade rajaoludega kiirendust ei sõideta. Siin on silmas peetud nii võistejate, kui pealtvaatajate turvalisust. Kui hommikul aknast välja vaadates kahtled, kas on mõtet üldse raja äärde tulema hakata, vaata ilmateadet või jälgi võistluse kodulehete. Ka seal edastatakse jooksvalt ilma ja võistlusinfot.
– Õli koristamine rajalt võtabki aega, teinekord üle tunni ja rohkemgi veel, aga see on vajalik töö, mis on vaja ära teha. Varu siis rahulikku meelt. Võime kinnitada, et rajameeskond teeb kõik endast oleneva, et võistlus võimalikult ruttu jätkuks. Tekkinud aega võid kasutada boksialas jalutamiseks. Vaata autosid ja järgi meeskondade tegevust. Alati võid minna auto või sõitja kohta meeskonnalt küsima. Kui neil pole just kibekiire auto hooldus või remont käsil, siis nad on reeglina väga sõbralikud ning vastavad hea meelega Sinu küsimustele. Kui aga tõesti näed, et nad on kõik millegagiga ametis, siis ära parem praegu sega ja tule hiljem tagasi. Ka ütleb üks kirjutamata seadus, et ilma meeskonna loata, ei ole ilus boksis, auto all olevale matile astuda. See oleks nagu sissetung nende alale ja ühtlasi näitab ka sinu lugupidamatut suhtumist. Arusaadavalt on võimatu mehaanikul tööd teha, kui pealtvaatajad nõjatuvad su võistlusautole, Kui tahad autoga pilti teha või lähemalt vaadata, siis alati küsi. Kindlasti lubatakse.
– Kui rajal juhtub õnnetus, ära torma üle aedade ja uisapäisa abi andma, isegi siis, kui oled esmaabi või päästmist õppinud. Alati on võistlustel kohal kiirabi ja päästemeeskond, kes on spetsiaalselt selleks treenitud ning teavad mootorispordis ette tulevate vigastuse iseloomu. Ka ei ole Sa kindlasti kokku puutunud kiivrite, rihmade ja muude võistlejale isiklikku turvalisust pakkuvate seadmetega. Seega võid teha seal rohkem kahju, kui kasu. Jäta see töö selleks treenitud pääste- ja kiirabimeeskondandele.